Zaproszenie do komitetu obywatelskiej inicjatywy ustanowienia prawa gmin do pełnej samorządności


Nasze Stowarzyszenie oraz grupa przekonanych do demokracji XXI wieku obywateli RP organizuje Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej dla nowelizacji ustawy o referendum lokalnym i zmiany jej obowiązkowego w gminach charakteru na fakultatywny. Proponujemy uzupełnić ustawę o referendum lokalnym z dn. 15 września 2000 r. Dz. U. 2000 Nr 88 poz. 985 o zapis:
 
Mieszkańcy gmin w drodze referendum przeprowadzonego zgodnie z tą ustawą mogą zmienić w swojej gminie częściowo lub całkowicie jej treść i ustanawiać zasady organizowania oraz przeprowadzania referendów w ich gminie według własnych przekonań i możliwości.

W 1848 roku Szwajcarzy analogiczny do proponowanego zapis wprowadzili w swojej Konstytucji. W tych warunkach, w Federacji CH obywatele autentycznie sprawują władzę zwierzchnią. Skutecznie blokują nieracjonalne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi oraz pozwalają podejmować trudne i perspektywiczne decyzje. To spowodowało, że powiedzenie „biedny jak Szwajcar” stało się nieaktualne. Według raportu Credit Suisse, w 2013 r. wartość majątku przeciętnego Szwajcara wynosiła 407,2 tys. dolarów.  Polaka w tym czasie prawie 20 razy mniej bo 20,8 tys. dolarów!!

Jest nas jeszcze za mało, by skutecznie spowodować legalizację tego projektu, dlatego:

• jeśli nie są Ci obojętne sprawy Twojej małej oraz naszej dużej Ojczyzny,
• jeśli należysz do tych, którzy chcą współdecydować o losie swojej lokalnej społeczności  i przyczynić się do jej prawdziwie samorządnego i zrównoważonego rozwoju

przyłącz się do nas, aby wziąć udział w przeprowadzeniu tej historycznej inicjatywy.
Rozpropaguj w swojej małej ojczyźnie naszą ideę. Pomóż w utworzeniu aktywnej grupy, a jej przedstawiciel niech przyśle deklarację przystąpienia, a następnie listę popierających do  Ogólnopolskiego Komitetu OIU,

Będziemy wzajemnie wspierać się w działaniach, przepływie informacji. Na potrzeby naszego Komitetu utworzyliśmy już stronę internetową:  www.gmina.demokracjabezposrednia.pl oraz kontakt mailowy: oiu.samorzadna.gmina@gmail.com, zapraszamy również do kontaktu telefonicznego z niżej wymienionymi przedstawicielami naszego OIU, a także polecamy Państwa uwadze Przewodnik po inicjatywie obywatelskiej, przygotowany w ramach projektu Sieć 118.

Przyłącz się do nas i sprawdź, jak bardzo nasza inicjatywa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Twojej lokalnej społeczności.

Deklarację przystąpienia do Komitetu OIU prosimy przesłać na adres:
Jarosław Utrata; ul. Nefrytowa 1; 05-510 Konstancin Jeziorna

W imieniu Komitetu OIU :

Jarosław Utrata, tel. 503 150 112
Zdzisław Gromada, tel. 607 638 743

 
 
ZałącznikWielkość
Deklaracja przystąpienia do Komitetu OIU.doc23.5 KB
Lista obywateli posiadających czynne prawo wyborcze popierających OIU uzupełnienia ustawy o referendum lokalnym o zapis.doc38 KB